Brīdinājums! Blakusparādības var būt…

Es domāju, ka mēs visi esam diezgan pazīstami ar placebo efektu. Google placebo definē šādi:

“LABVĒLĪGU ietekmi, ko rada placebo zāles vai ārstēšana, ko nevar attiecināt uz paša placebo īpašībām, un tāpēc tai jābūt pacienta pārliecības dēļ par šo ārstēšanu”.

Tas, ko daudzi neapzinās, ir placebo ļaunā dvīņumāsa – nocebo.

Google nocebo definē šādi:

“KAITĪGA ietekme uz veselību, ko rada psiholoģiski vai psihosomatiski faktori, piemēram, negatīvas gaidas pēc ārstēšanas vai prognozes.”

Tāpat kā pacientiem var būt pozitīvi rezultāti, lietojot cukura tabletes, kuras viņi uzskata par īstām zālēm, un tādējādi kļūst veselīgāki, jo uzskata, ka tabletes viņus izveseļo, pacientiem, kuriem tiek stāstīts par iespējamām negatīvām zāļu blakusparādībām, šīs blakusparādības ir ievērojami lielākas, nekā pacientiem, kuriem par tām nav stāstīts.

“American Journal of Bioethics” 2012. gadā publicētajā dokumentā izklāstītas “apzinātas piekrišanas” problēmas. Rezultātā, stāstīt pacientam par zāļu efektiem patiesībā var nodarīt viņiem lielāku kaitējumu, nekā nestāstīt.

Pētījumā, kurā piedalījās 96 vīrieši, kas lietoja beta blokatorus, tikai 3,1% pacientu no grupas, kam nebija ne jausmas par zāļu efektu saskarās ar erektilo disfunkciju. Tas palielinājās līdz 15,6% no grupas, kam tika ziņots par zāļu nosaukumu, un līdz 31,2% no grupas, kam tika ziņots, ka erektilā disfunkcija ir iespējama zāļu blakusparādība. Zinot iespējamo blakusefektu, ar to saskārās desmit reizes vairāk cilvēku nekā tie, kuriem nav minēto zināšanu.

Prāta spēks ir apbrīnojams.

Kā tas var ietekmēt mūs, kad mēs investējam? Lai gan ir maz ticams, ka kāds, kurš vēlas saņemt padomu, tiks iepazīstināts ar “Armageddon” scenāriju brīdī, kad viņi plāno sākt ieguldīt, tas, ka pēc tam notiks “negatīvo ziņu” pilēšana un pilēšana, var novest pie sliktas investora uzvedības. Vai tas ir saistīts ar “prognožu” pazemināšanu, kas saistīta ar regulāriem novērtējumiem, vai ar pastāvīgu “finanšu pornogrāfiju” pakļautību, kas ikdienā skan finanšu medijos.

Ja jums pastāvīgi tiek stāstīts, ka tūlīt būs nākamā krīze, jūs varētu tam noticēt un pieņemt finansiālus lēmumus, kas kaitē jūsu finansiālai veselībai un turīgumam.

Lai gan medicīniskajā ziņā nocebo efekts ir izskaidrojams ar to, ka cilvēks ir informēts par zāļu iespējamo negatīvo ietekmi, ieguldījumu izteiksmē nocebo efekts ir rezultāts tam, ka cilvēku baro ar viedokļiem un spekulāciju, nevis ar derīgu informāciju. Medicīnas speciālisti zina, kādas ir to izrakstīto zāļu iespējamās, pierādītās blakusparādības. Investīciju “eksperti” mēdijos lielākoties tikai piedāvā nevērtīgus viedokļus.

Mēs nevaram kontrolēt savas smadzenes atturēties no rīcības, ko uzskatām par patiesu, bet mēs varam atteikties pakļaut savas smadzenes spekulatīvām muļķībām. Mēs sev nākotne par to pateiksimies.