Ātri braukt uz nekurieni

Izņemot, ja saucamais ritenis, izrādās velo trenažieris.

Mūsdienās gandrīz katrs jaunuzņēmums, kas ienāk tirgū, cenšas sevi pārdot kā nākamo lielo tehnoloģijas kompāniju. Dažiem no viņiem patiešām ir potenciāls būt revolucionāriem un mainīt pasauli. Lielāko daļa no tiem tomēr tiks atcerētas kā mežonīgas idejas, kas tolaik dažiem šķita daudzsološas, bet šobrīd šķiet smieklīgas.

“Peloton” ir nākamais šāds tehnoloģijas uzņēmums, kas pirms nedēļas publiskoja prospektu un iesniedza dokumentāciju savu akciju sākotnējam publiskajam piedāvājumam. Es nevaru prognozēt nākotni, bet man ir tāda jocīga sajūta, ka šis nebūs no tiem uzņēmumiem, uz kuru mēs atskatāmies ar cieņu un izbrīnu.

“Peloton” dibinātājs uzņēmumu raksturo kā “lielāko interaktīvo fitnesa platformu pasaulē” un pārdod velo trenažierus un tredmilus, kuru televizoru ekrāniem ir pieslēgts internets, lai pārraidīt treniņa programmas. Tā pamata “savienotās fitnesa” abonements izmaksā $39 mēnesī, un trenažieri sākās no $2 000. Kā mēs zinām, tehnoloģija nav lēta!

Uzņēmuma pašatzītā vērtība balstās uz domu, ka tas ne tikai pārdod modernus trenažierus, bet ir arī mediju uzņēmums: Netflix fitnesam. Un šis oriģinālais saturs? Tie paši iepriekš ierakstītie treniņi, kā arī treniņa tiešraides, kuriem abonētāji var sekot līdzi. Aizraujoši!

“Peleton ir daudz vairāk nekā velo trenažieris – mēs uzskatām, ka mums ir iespēja radīt vienu no inovatīvākajiem pasaules tehnoloģiju platformām mūsu laikā… Tā ir iespēja radīt vienu no vissvarīgākajiem un ietekmīgākajiem interaktīvo mediju uzņēmumiem pasaulē; mediju kompāniju, kas maina dzīves, iedvesmo diženumu un vieno cilvēkus.”

Džons Folijs, Peloton CEO

Tāpat kā daudz citi “tehnoloģiju” uzņēmumi, arī “Peleton” ir nerentabls. Pēdējo 12 mēnešu laikā uzņēmuma apgrozījums bija $915 miljoni, bet ar lieliem zaudējumiem – $196 miljoni. No vienas puses neslikti rādītāji, jo apgrozījums izauga par 210% no iepriekšējā gada. Bet par to pašu periodu, zaudējumi palielinājās par 408%!

Tātad, cik uzņēmums varētu būt vērts? “Peloton” tika novērtēts aptuveni $4,15 miljardu apmērā, kad pagājušajā gadā tajā riska kapitāla partneri ieguldīja $550 miljonus. Anonīmi avoti ir norādījuši, ka šobrīd uzņēmumu pašnovērtējums ir starp $8 un $10 miljardiem.

Uz ko šis vērtējums balstās? Šobrīd uzņēmumam ir apmērām 500 tūkstoši abonētāji, kuriem pieder trenažieri, kā arī papildus 100 tūkstoši, kas abonē jogas un skriešanas nodarbības. Uzņēmuma vadība apgalvo, ka līdz šim ir sasnieguši tikai nelielu daļu no kopējā tirgus, kas, pēc tās domām, ir 67 miljonu mājsaimniecību. Visā pasaulē ir aptuveni 180 miljonu cilvēku ar sporta kluba abonementiem. “Peloton” vadība domā, ka liela daļa no šiem dalībniekiem apmainīs savus sporta zāles abonementus pret mājas velo trenažieriem vai tredmiliem.

Tātad, desmitiem miljonu ģimeņu tērēs tūkstošiem dolāru, lai iegadāties trenažierus un maksās ikmēneša abonementu maksu, lai varētu tiešsaistē pieslēgties un piedalīties treniņos no savām mājām?

Aizmirsīsim uz brīdi, ka riteņbraukšana un skriešana nav gluži jaunākās inovācijas sportā un veselīgā dzīvesveidā un fakts, ka potenciāliem konkurentiem nepastāv nekādi būtiski šķēršļi līdzīgu produktu un pakalpojumu piedāvāšanai par lētāku cenu. 

Šobrīd pasaulē daudz kas virzās uz dalīšanās ekonomiku (‘sharing economy’), piemērām braukt pa pilsētu ar īrētu skrejriteni, palikt Airbnb dzīvoklī nevis viesnīcā un P2P aizdevumi un ‘crowdfunding’ finansēs. Vienlaikus, arvien pieaug pasaules urbanizācijas līmenis, un jau tagad pirmo reizi vēsturē vairāk cilvēki dzīvo pilsētas nekā laukos. Šis tuvums dod lielākas iespējas radīt efektivitāti preču un pakalpojumu pieejamībā un vēl vairāk stiprina iespējas, ko sniedz dalīšanas ekonomika.

“Peloton” ideja ir, ka miljoniem cilvēku pirks pārcenotus trenažierus, lai liktu tos savos dzīvokļos un pieslēgtos treniņiem caur internetu, tā vietā, lai vienkārši apmeklēt sporta zāli, kur būs vairāk aprīkojuma, ērtības un iespēja dzīvā saskrieties ar citiem veselīga dzīvesveida piekritējiem.

Es nesaku, ka “Peloton” nesniedz vērtīgu pakalpojumu saviem klientiem. Bet tas nenozīmē, ka tas nebūs muļķīgs ieguldījums.