Pirkt un turēt – vienkārši, ne viegli

Ja tev būtu jāizvēlas starp ieguldījumiem divos uzņēmumos, tikai skatoties uz akcijas cenas grafikiem, kurā tu būtu vairāk gribējis ieguldīt 2000.g. sākumā?

1.

2.

Esmu pārliecināts, ka lielākā daļa no jums izvēlētos pirmo variantu. Apsveicu! Šis grafiks ir Amazon, pasaules 2. vērtīgākais uzņēmums. Ja būtu nopircis šo akciju 2000.g. janvārī, un turējis to līdz šodienai, tavs ieguldījums būtu pieaudzis par 2 157%!

Ja Amazon grafiks likās pievilcīgāks redzamās straujās izaugsmes dēļ, šeit ir daži pārsteidzoši fakti. Ja būtu pircis Amazon 2000.g. janvārī, 2001.g. oktobrī tu būtu zaudējis 93% no savas ieguldītās naudas. Paietu vēl 6 gadi, pirms tu būtu atguvis savu pamatkapitālu 2007.g. septembrī. 20 gadu griezumā bilde ir smuka, bet diez vai tu šajos pirmos gados baigi lepotos par savu izvēli.

Otrais variants arī nebūtu bijis nekas slikts. Kaut gan ir bijis liels svārstīgums, ir arī pozitīvā izaugsme. Neskatoties uz to, ka pēdējo divu gadu laikā akcijas cena ir ievērojami samazinājusies, tava kopējā atdeva no 2000.g. līdz vakardienai būtu… 3 565%. Vai vari uzminēt, kas tas par uzņēmumu?

Olainfarm.

Zinot to, ko zini tagad, tu varbūt nožēlo, ka neiegādājies Olainfarm akcijas 2000.g., kad tās vēl maksāja nepilnus 20 eiro centus gabalā. Vienīgais, kas tev būtu bijis jādara šajos 19 gados, bija absolūti nekas.

Bet ieguldīt nav tik viegli.

Idejiski, kvalitatīvu uzņēmumu akcijas pirkšana un tās turēšana uz ilgāku laika periodu ir vienkārši. To zina visi, un pat tie, kas to nepraktizē, var novērtēt, ka tas darbojas ar lielāko daļu augstas kvalitātes uzņēmumu, jo vēsture ir vairākkārt to pierādījusi.

Bet, lai panākt šādus rezultātus 19 gadu laikā, būtu bijis jāpieņem vairāki lieli lēmumi, skatoties uz ekonomisko situāciju, uzņēmumu turpmākās attīstībās perspektīvu, utt., kā arī simtiem mazu lēmumu, neko nedarīt.

Kā daži piemēri, ar ko būtu bijis jācīnās:

  • Bailes zaudēt vairāk krīzes laikā un vēlme izņemt naudu, kamēr vēl ir peļņa;
  • Kritiski komentāri no draugiem vai citiem investoriem, kuri ieguva straujākus ienākumus no citām akcijām vai ieguldījumiem nekustamajā īpašumā;
  • Kārdinājumi iekasēt peļņu pēc straujas izaugsmes akcijas cenā;
  • Ziņu plūsmas, kas liecināja par vājām īstermiņa izredzēm biznesam;
  • Domas par pārdošanu, jo eksperti teica, ka akcijas cenas ir kļuvušas pārspīlētas.

Uzņēmumi mainās, citu investoru uzvedība mums apkārt mainās, akciju tirgu apstākļi mainās un tavi mērķi arī mainās. Un tāpēc ilgtermiņā turēt finanšu instrumentus nav tik vienkārši, cik izklausās. Pacietība ir viens no vissvarīgākajām, bet visgrūtākajām prasmēm, kas jāaudzē, investējot akciju tirgos. Labākais veids, kā būt pārliecinātam savā pacietība, ir izveidot labu plānu, kas balstās uz ilgtermiņa mērķiem.