Jo ilgāk, jo labāk

Ieslīgšana akciju tirgus ikdienas, nedēļas un pat mēneša apritē var būt nogurdinoša pieredze. Jautājumi par tirgu labklājību tiek apspriesti katru dienu finanšu medijos, ar neskaitāmu daudzumu ekspertu viedokļu, statistiku, ekonomisko rādītāju utt. Ir iespējams atrast visvisādus iemeslus, kāpēc tirgi ir kāpušies vai kritušies, kā arī prognozes (robežās no ārkārtīgi pozitīvām līdz apokaliptiskām) par nākotni.

Īstermiņa tirgus kustības arī var radīt stresu. Sekot līdzi ASV tirgum (S&P 500) šo pēdējo gadu ir bijis kā braukt pa amerikāņu kalniņu. No 2018.g. jūnija beigām līdz 20. septembrim, tirgus vērtība izauga aptuveni 8%, sasniedzot savu vēsturiski augstāko līmeni, bet tad līdz Ziemassvētkiem nokritās gandrīz 20%. Nākamos četros mēnešos notika strauja izaugsme un 30. aprīlī tirgus atkal sasniedza savu vēsturiski augstāko līmeni. Maijā tirgus atkal piedzīvoja kritienu un zaudēja gandrīz 7%. Šonedēļ atkal tika sasniegti vēsturiski augstākie līmeņi. Un kas tad kopumā ir noticis pēdējo 12 mēnešu laikā? S&P 500 ir izaudzis aptuveni 10%.   

Lai gan es neapgalvoju, ka finanšu medijiem nav nekāda labuma vai ka ikdienas notikumiem nevar būt būtiska ietekme uz tirgiem un investora ieguldījumiem, to relatīvā nozīme ilgtermiņā var būt diezgan maza un var pat kaitēt investoriem, kuru laika apvāršņi ir mērāmi gados, nevis dienās vai nedēļās. Vēsture pierāda, ka ilgtermiņā šie trokšņi izgaist fonā.

Pēdējo 150 gadu laikā (1872 –2018) S&P 500 vidējā gada kopējā peļņa (pēc inflācijas) ir bijusi pozitīva. Bet, lai gan tirgus laika gaitā ir kāpis uz augšu, peļņa jebkurā gada laikā ir bijusi pakļauta būtiskam svārstīgumam. Tirgus zaudēja 30 –40% 5 dažādos gados (1917., 1931., 1937., 1974. un 2008. gadā) un ieguva vairāk nekā 50% divreiz (1933. un 1954. gadā).

Bet ieguldījumu ienesīgumu nevajadzētu vērtēt tikai viena gada ietvaros. Ja investors uz katru gadu skatās vakuumā, tad viens slikts gads, piemērām 2008., varētu radīt situāciju, ka kāds izņem visu savu naudu ar lieliem zaudējumiem un atsakās no jebkādas turpmākās iespējas atpelnīt. Vēsture rāda, ka ieguldot uz ilgāku laika posmu, var atgūt pat vissliktākos zaudējumus un gūt pozitīvu ienesīgumu.

Svārstīgums, kas piedzīvots viena gada laikā, izzūd ar ilgāku laika periodu un iespējamība zaudēt naudu arī sarūk. Skatoties viena gada griezumā, 31% gadu ir bijuši ar zaudējumiem. Pagarinot ieguldījumu termiņu, tikai 20% piecu gadu periodos un tikai 10% 10 gadu periodos investors būtu piedzīvojis negatīvu vidējo gada ienesīgumu. 20 gadu periodos šī iespējamība ir bijusi nulle. Citiem vārdiem sakot, investors, kurš pēdējo 150 gadu laikā ir ieguldījis naudu uz jebkuru 20 gadu periodu, nekad nav redzējis negatīvu ienesīgumu.

Ar šo nemēģinu pārliecināt, ka vajadzētu ar visu savu naudu tagad iet un pirkt ASV akcijas. Galvenais ir tas, ka, ja vēlaties, lai tava naudu strādātu tavā labā, ilgtermiņa ieguldījumi finanšu tirgos ir labākais veids, kā palielināt izredzes gūt pozitīvu peļņu. Noteiktas stratēģijas var izmantot, lai kontrolētu, cik daudz svārstību esi gatavs piedzīvot, taču šīs stratēģijas neko nenozīmēs, ja tās tiks izmantotas tikai uz īsu brīdi. Ilgtermiņa ieguldījumu plāns ir tas, kas noturēs tevi spēlē un dos tev finansiālu elastību nākotnē, kad tas būs nepieciešams.