Par atšķirībām

Es nesen gāju pirkt jaunu televizoru un nevarēju saprast, kuru izvēlēties. LED vai OLED, Full HD vai UHD, 4K, 5K vai 8K… kāda atšķirība?

Ja kādreiz televizors bija liels pirkums, kas tev kalpotu ilgus gadus, tad mūsdienās cilvēki tos maina tikpat bieži, cik viedtālruņus. Tas, kas kādreiz bija ieguldījums, arvien vairāk sāk līdzināties parastai patēriņa precei. 

Bet, ja par televizoru var teikt “kāda atšķirība?”, tad par finanšu ieguldījumiem tā noteikti nevar. Šeit ir dažas svarīgas lietas, kas ir jāņem vērā, runājot un domājot par investīcijām.

Atšķirība starp labu produktu un labu uzņēmumu.

Labs produkts spēs palīdzēt atrisināt problēmu, cilvēkus izklaidēt vai sniegt vērtīgu pakalpojumu. Taču ir daudz produkti, kuri vienā brīdī ir modē, bet kuriem nav ilgtspēja. Kad pēdējo reizi redzējāt pirms diviem gadiem visā pasaulē populāro «fidget spinner»?

Tātad, lai sasniegtu šo ilgtspēju, ir jāizveido reāls uzņēmums, kas ir plašāks par produktiem vai pakalpojumiem un kam pamatā ir cilvēki, procesi, vadība un organizācijas kultūra. Balstoties uz šiem faktoriem, var rasties labs produkts, bet ne otrādi.

Domāju, ka katram ir paziņas, kurām ir “reāli labas” produktu vai pakalpojumu idejas. Taču, pat ja viņi spētu īstenot šīs idejas, pastāv liela iespēja, ka viņu sākotnējie panākumi drīz pārvērsīsies problēmās un viss ātri sabruktu, jo bez stipra attīstības plāna tas ir tikai laika jautājums.

Pats produkts ir iznākums. Bizness ir process, un labs process ir tas, kas paaugstina iespējamību sasniegt ilgtspējību, nevis vienreizējs iznākums.

Atšķirība starp labu uzņēmumu un labu akciju.

Visi jau zina, kas ir veiksmīgie uzņēmumi. Par tiem bieži tiek stāstīts ziņās, uzņēmumu vadītāji tiek intervēti, utt. Ja viņiem pārdodas akcijas, tad ir jāpērk nost, vai ne?

Bet investīcija labā uzņēmuma nav tas pats kas izdevīga investīcija. Dažkārt kvalitatīvi uzņēmumi var būt briesmīgi ieguldījumi, ja to akcijas cena vai uzņēmumu valuācija ir pārāk augsta. Un dažkārt zemas kvalitātes uzņēmumi var būt lielisks ieguldījums par pareizo cenu vai valuāciju.

Izaicinājums ir noteikt labu uzņēmumu vērtību un to akciju cenā ietvertās nākotnes cerības. Un tad atkāpties un noteikt, cik tās cerības ir pamatotas, kam būtu jānotiek, lai tās cerības izpildītos un kas varētu noiet greizi.

Vai vienmēr tā var izdarīt? Diemžēl nē. Pieredze palīdz identificēt līdzīgus pagātnes gadījumus un labāk noteikt veiksmes varbūtību, bet nekas nekad nav pilnīgi zināms.

Atšķirība starp portfeli un plānu.

Investīciju portfelis pats par sevi nav ieguldījumu plāns. Un portfelis, kas nekalpo kādam ilgtermiņa plānam, vairāk līdzinās spekulācijai  – tam nav cita mērķa kā nopelnīt vairāk nekā tirgus vidējo ienesīgumu.

Kaut gan tirgus “pārspēšana” nenoliedzami ir pozitīvi un patīkami, tas pats par sevi nav nekāds finansiāls mērķis. Nodrošināt uzkrājumus, uz kuriem varētu vecumdienās paļauties, un turpināt ierasto dzīves stilu ir finansiāls mērķis. Nodrošināt nākotnē bērnam augstāko izglītību ir finansiāls mērķis.

Lai sasniegt šos mērķus ir nepieciešams plāns.

Ja jūsu portfelis “pārspēj” manējo tā, ka man izbeidzās nauda, kad man ir 76 gadi, bet tev tikai beidzās, kad tev ir 82 gadi, tas daudz neko nenozīmēs, kad mēs abi 85 gadu vecumā sēdēsim uz parka soliņa gaidot savas niecīgās pensijas (ja tādas vispār būs).

Lai cik viegli būtu atrast piedāvājumu kādam portfelim vai investīciju produktam, ir daudz grūtāk un svarīgāk veidot plānu.

Atšķirība starp labiem padomiem un efektīviem padomiem.

Labi padomi ir visur. Tev nav tālu jāskatās, lai tos atrast. Cilvēki parasti zina, kas viņiem jādara, lai uzlabotu veselību, finanses vai dzīvesveidu. Taču ar zināšanām vien nekad nepietiek, lai mainītu uzvedību.

Labs padoms stāsta, kā gūt panākumus, kamēr efektīvi padomi parāda, kā gūt panākumus. Labs padoms ir par taktiku, bet efektīvs padoms palīdz veidot sistēmas.

Vai tu meklē efektīvus padomus par tavu finansiālo nākotni? Sazinies ar mums.