Monthly Archives: July 2019

Kas ir risks?

Riski, jo īpaši finanšu un investīciju jomā, bieži vien tiek konceptuāli skaidroti ar skaitļiem un aprēķiniem, bet šāda pieeja ignorē riskam piemītošās cilvēciskās iezīmes. Vairāk nekā vienkārši noteiktības trūkums, risks ir mūsu nespēja saprast un reaģēt uz  varbūtībām konsekventā un saskanīgā veidā un diskomforts, ko rada fakts, ka var notikt vairāk, nekā notiks. Kā mēs uztveram un piedzīvojam risku, ir vienlaicīgi ļoti unikāls mūsu personiskās pieredzēs dēļ un tomēr uz to attiecas mūsu kopējie uzvedības ierobežojumi.

read more

Ko zināt par sociāli atbildīgu ieguldīšanu

Mūsdienās ilgtspējas ideja ir kļuvusi arvien nozīmīgāka visos mūsu dzīves aspektos, ieskaitot ieguldījumus. Cilvēkiem ir svarīgi zināt, no kurienes ir nākuši produkti, ko tie patērē, kā viņu produkcija ir ietekmējusi vidi un kāda ir attieksme pret strādniekiem, kas tos ražo. Investori arī ir gatavi balsot ar saviem makiem un ieguldīt tikai tajos uzņēmumos, kas ievēro ESG (vides, sociālos un pārvaldības) kritērijus. Šī ideja ir ļoti pievilcīga, jo ļauj investoriem justies labi par to, kur viņi liek savai naudai strādāt, tādēļ nav pārsteigums, ka ir paradījušās neskaitāmas ESG ieguldījumu iespējas, lai apmierināt šo pieprasījumu.  

read more

OUR JUNE RESULTS

Our weighted average return in June was +4.54%. Since 2015, we have generated a net return of +33.44%.

In terms of investment strategy performance, our weighted average net returns for June were (a) +1.88% for conservative strategies, (b) +4.76% for balanced strategies, and (c) +5.59% for aggressive strategies.

Stocks rallied in June following the false tariff escalation with Mexico at the end of May, and the S&P 500 ended the quarter near all-time highs. Hopes for reduced trade tensions between the U.S. and China following the Tokyo G-20 Summit ‘truce’ helped drive the rally, but it is hard to perceive any real progress. Although both sides agreed that they would not increase tariffs and China committed to purchase more U.S. goods, this is very similar to the ‘truce’ reached seven months ago at the previous G-20 summit. This protracted dispute has pushed down trade and business confidence worldwide, with the manufacturing sector in most Asian countries declining and expectations of an economic recession in Germany seen as inevitable (Germany’s high dependence on exports and the Chinese market means ever greater uncertainty until the customs dispute is resolved). Without actual trade deals that provide certainty to businesses, global growth will not be picking up.

read more

Pirkt un turēt – vienkārši, ne viegli

Ja tev būtu jāizvēlas starp ieguldījumiem divos uzņēmumos, tikai skatoties uz akcijas cenas grafikiem, kurā tu būtu vairāk gribējis ieguldīt 2000.g. sākumā?

1.

2.

Esmu pārliecināts, ka lielākā daļa no jums izvēlētos pirmo variantu. Apsveicu! Šis grafiks ir Amazon, pasaules 2. vērtīgākais uzņēmums. Ja būtu nopircis šo akciju 2000.g. janvārī, un turējis to līdz šodienai, tavs ieguldījums būtu pieaudzis par 2 157%!

Ja Amazon grafiks likās pievilcīgāks redzamās straujās izaugsmes dēļ, šeit ir daži pārsteidzoši fakti. Ja būtu pircis Amazon 2000.g. janvārī, 2001.g. oktobrī tu būtu zaudējis 93% no savas ieguldītās naudas. Paietu vēl 6 gadi, pirms tu būtu atguvis savu pamatkapitālu 2007.g. septembrī. 20 gadu griezumā bilde ir smuka, bet diez vai tu šajos pirmos gados baigi lepotos par savu izvēli.

read more

Jo ilgāk, jo labāk

Ieslīgšana akciju tirgus ikdienas, nedēļas un pat mēneša apritē var būt nogurdinoša pieredze. Jautājumi par tirgu labklājību tiek apspriesti katru dienu finanšu medijos, ar neskaitāmu daudzumu ekspertu viedokļu, statistiku, ekonomisko rādītāju utt. Ir iespējams atrast visvisādus iemeslus, kāpēc tirgi ir kāpušies vai kritušies, kā arī prognozes (robežās no ārkārtīgi pozitīvām līdz apokaliptiskām) par nākotni.

Īstermiņa tirgus kustības arī var radīt stresu. Sekot līdzi ASV tirgum (S&P 500) šo pēdējo gadu ir bijis kā braukt pa amerikāņu kalniņu. No 2018.g. jūnija beigām līdz 20. septembrim, tirgus vērtība izauga aptuveni 8%, sasniedzot savu vēsturiski augstāko līmeni, bet tad līdz Ziemassvētkiem nokritās gandrīz 20%. Nākamos četros mēnešos notika strauja izaugsme un 30. aprīlī tirgus atkal sasniedza savu vēsturiski augstāko līmeni. Maijā tirgus atkal piedzīvoja kritienu un zaudēja gandrīz 7%. Šonedēļ atkal tika sasniegti vēsturiski augstākie līmeņi. Un kas tad kopumā ir noticis pēdējo 12 mēnešu laikā? S&P 500 ir izaudzis aptuveni 10%.   

read more